Polietilen, termoplastik ailesinin en eski polimerlerinden biri olup, önceleri sadece alçak yoğunluklu olarak üretilirken gelişim göstermiş ve yüksek yoğunluklu, lineer, orta yoğunluklu olmaz üzere üç yeni polietilen türü aileye eklenmiştir.

Polietilenler günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni türlerin eklenmesi, yani polietilenin iyileştirilmesi ile oyuncaktan, ev eşyasına, su depolarından poşetlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Polietilenlerin dayanıklılık, sağlamlık, kolay işlenebilme ve dielektrik özelliklerinin üstünlüğü ile günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polietilen kimyasal maddelere karşı en dayanıklı plastik türlerinden biridir; dolayısıyla, birçok kimyasal maddeyle etkileşime girmez. Ancak, bazı kimyasallarla etkileşime girmesi ise söz konusu kimyasalın yoğunluğuna ve sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle, kimyasal madde depolanması için polietilenden üretilmiş bir ürün kullanılacaksa, polietilenin o kimyasala karşı direncinin araştırılması gerekir. Bu bağlamda, ürünlerimizin Kimyasal Dayanım Tablosu’nu incelemenizi öneririz.

Binalarda kullanılacak su depolarının hacmi, ilgili yasa ve yönetmeliklerce, konutlarda 6 daireye kadar (6 daire dahil) 2000 L olarak belirlenmiştir. 6 daireden fazla dairesi olan binalar için su deposunun hacmi 6 daireden sonraki her daire için 500 L arttırılır.

Ayrıca, 5 ve üzeri katlı binalarda (bodrum dahil) her kata o katın yüz ölçümüne uygun sayıda yangın musluğu konulması ve yangın hattında kullanılmak üzere her yangın musluğu için 400 L olmak üzere 2. bir su deposu bulundurulmalıdır.

İşhanı, büro, çarşı, pasaj mağaza, otel vb. binalarda ve sinema, tiyatro gibi umumi binalarda en az 15000 L hacminde su deposu yapılması zorunludur. Özellik arz eden yapılarda İtfaiye Müdürlüğü’nün görüşüne göre su deposu yapılmalıdır.

Fosseptik depoların hacmi konut başına 12000 L olarak belirlenmiştir.

Ayrıca, aşağıdaki günlük ortalama tüketim miktarları da referans olarak alınabilir:

Bina Cinsi                   Ortalama Günlük Tüketim (L/kişi)

Konutlar                                       90 – 130

Oteller                                          120 – 160

Hastaneler                                    200 – 500

Okullar                                          5 – 10

Çocuk Yuvaları                               80 – 100

Kreşler                                           60 – 80

Kışlalar                                           60 – 80

Lokantalar                                       20 – 100

Bahçe Sulama                                 1,5 L/m²

Oto Yıkama                                    100 – 150 

Su deposu seçimin belirleyici olan başlıca faktörler, deponun kullanım amacı ve deponun konumlandırılacağı yerdir.

İçme suyu ve temiz su depolamada en iyi alternatif polietilen depolardır. Bu depolar alınacaksa, üreticiye depoların gıdaya uygunluğu ve U.V. stabilizanlı olup olmadığı sorulmalıdır.

Kimyasal madde depolamada seçilecek deponun malzemesi depolanacak olan kimyasala uygun olmalıdır.

Yoğunluğu 1 gr/cm³ ten fazla olan maddelerin veya sıvıların depolanmasında güçlendirilmiş (hammadde miktarı arttırılacak et kalınlığı aynı oranda arttırılmış) depolar tercih edilmelidir.

Girişi dar yerlere büyük tonajlı depolar kurulacaksa, en iyi alternatif yerinde montaj depolar olacaktır. Bu bağlamda, cam elyaf takviyeli polyester depolar en pratik ve kullanımı kolay çözüm olarak yıllardır kullanılmaktadır. Bu uygulamada, deponun gövdesi, yan bombeleri ve ayakları de-monte vaziyette kurulum yapılacak alana sokulur ve birleştirme içeride yapılır. Depo, bir gün sonra kullanıma hazırdır.

Girişi dar ancak yüksekliği fazla olan yerlerde boru tipi dik su depoları iyi bir seçenektir.

Toprak altı yağmur suyu hasadı, atık su, fosseptik uygulamalarında cam elyaf takviyeli polyester depolar en yaygın kullanılan tiptir. Toprak altı depo uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, depo kapağının yüksekliğinin kullanım amacına uygun olması ve deponun yeterince güçlendirilmiş olmasıdır. Bu bağlamda, işin projelendirilerek ölçülendirilmesi en sağlıklı yoldur.

Bütün bunların yanı sıra, depoların iç yüzeyleri kolay temizlenebilir olmalı ve depolar korozyona karşı dayanıklı olmalıdır.

© 2018 Su Deposu Tüm hakları sakldır.