Sıkça Sorulanlar

En doğru depoyu tercih etmek oldukça zor olabilir. Çünkü en doğru depo, sizlerin ihtiyaç duyduğu depo hacmine, depolanmak istenen içeriğe, kullanım şekli ve sıklığına göre değişkenlik göstermektedir. En doğru tercihi hızlı bir şekilde yapmak isterseniz, müşteri temsilcilerimiz ile görüşüp, ihtiyaçlarınızı anlatarak bazı depo önerileri alabilirsiniz.

Her deponun hammaddesinden ve tasarımından kaynaklanan üstünlükleri bulunuyor. Genel olarak baktığımızda bu tanklarda istenilen hemen hemen her şey depolanabilir. Depolanabilir içeriklere gıda da dahildir. Özellikle polietilen ve paslanmaz depolar gıda depolaması için çok uygun depolardır. Polietilen’in uluslararası gıda örgütleri tarafından kabul görmüş gıdaya uygunluğu bulunur. Bu sayede gıda ile teması bulunan pek çok ürün, polietilen kullanılarak üretilir. Paslanmaz çelik ise gıdaya zarar vermeyen bir materyaldir.

Her marka, aynı ürünü üretse dahi aynı çalışma sistemine sahip olmayabilir. Bu yüzden farklı tasarımlarda depolama ürünleri üretmekteyiz. Web sitemizden ürünlerin tasarımlarını, ebatlarını inceleyebilirsiniz. Öte yandan sizlere uygun olan depoyu hızlı bir şekilde bulmak için müşteri temsilcilerimiz ile görüşüp, çalışma sisteminizden biraz bahsedip depo önerisi alabilirsiniz.

Karmod olarak bütün depolama ürünlerimizi kaliteli hammaddeler ile üretmekteyiz. Kullandığımız hammaddelerin ultraviyole ışın dayanıklılığı bulunmaktadır. Dolayısı ile ürettiğimiz bütün depolar içerisine zararlı ışınları almazlar. Böylece depo içerisinde parazit veya yosun oluşumu görülmez.

Depoların üretildiği hammaddeler, yapılar ÜR-GE çalışmaları sonucunda belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda depolanan içeriğe herhangi bir zarar vermeyen polietilen. polyester ve paslanmaz çeliğin üretimde kullanılmasına karar verilmiştir. Polietilen tanklar, monoblok adı verilen sistemle üretilmektedir. Bu sistemde, depolar tek parça olarak üretilir. Polyester tanklar ise polyester reçine ve cam elyaftan elde edilen polyester ana malzemesinin, özel yapıştırıcılar kullanılarak birleştirilmesi ile üretilir. Paslanmaz depolar ise krom ve nikel karıştırılarak elde edilen malzemenin, argon kaynağı ile birleştirilmesi ile üretilir. Bu sayede paslanmaz ve polyester tanklar, yerinde montaj avantajına sahiptir.

Polietilen, termoplastik ailesinin en eski polimerlerinden biri olup, önceleri sadece alçak yoğunluklu olarak üretilirken gelişim göstermiş ve yüksek yoğunluklu, lineer, orta yoğunluklu olmaz üzere üç yeni polietilen türü aileye eklenmiştir.

Polietilenler günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeni türlerin eklenmesi, yani polietilenin iyileştirilmesi ile oyuncaktan, ev eşyasına, su depolarından poşetlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Polietilenlerin dayanıklılık, sağlamlık, kolay işlenebilme ve dielektrik özelliklerinin üstünlüğü ile günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polietilen kimyasal maddelere karşı en dayanıklı plastik türlerinden biridir; dolayısıyla, birçok kimyasal maddeyle etkileşime girmez. Ancak, bazı kimyasallarla etkileşime girmesi ise söz konusu kimyasalın yoğunluğuna ve sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle, kimyasal madde depolanması için polietilenden üretilmiş bir ürün kullanılacaksa, polietilenin o kimyasala karşı direncinin araştırılması gerekir. Bu bağlamda, ürünlerimizin Kimyasal Dayanım Tablosu’nu incelemenizi öneririz.

Binalarda kullanılacak su depolarının hacmi, ilgili yasa ve yönetmeliklerce, konutlarda 6 daireye kadar (6 daire dahil) 2000 L olarak belirlenmiştir. 6 daireden fazla dairesi olan binalar için su deposunun hacmi 6 daireden sonraki her daire için 500 L arttırılır.

Ayrıca, 5 ve üzeri katlı binalarda (bodrum dahil) her kata o katın yüz ölçümüne uygun sayıda yangın musluğu konulması ve yangın hattında kullanılmak üzere her yangın musluğu için 400 L olmak üzere 2. bir su deposu bulundurulmalıdır.

İşhanı, büro, çarşı, pasaj mağaza, otel vb. binalarda ve sinema, tiyatro gibi umumi binalarda en az 15000 L hacminde su deposu yapılması zorunludur. Özellik arz eden yapılarda İtfaiye Müdürlüğü’nün görüşüne göre su deposu yapılmalıdır.

Fosseptik depoların hacmi konut başına 12000 L olarak belirlenmiştir.

Ayrıca, aşağıdaki günlük ortalama tüketim miktarları da referans olarak alınabilir:

 • Bina Cinsi                   Ortalama Günlük Tüketim (L/kişi)
 • Konutlar                                       90 – 130
 • Oteller                                          120 – 160
 • Hastaneler                                    200 – 500
 • Okullar                                          5 – 10
 • Çocuk Yuvaları                               80 – 100
 • Kreşler                                          60 – 80
 • Kışlalar                                         60 – 80
 • Lokantalar                                    20 – 100
 • Bahçe Sulama                              1,5 L/m²
 • Oto Yıkama                                  100 – 150
 • Su deposu seçimin belirleyici olan başlıca faktörler, deponun kullanım amacı ve deponun konumlandırılacağı yerdir.
 • İçme suyu ve temiz su depolamada en iyi alternatif polietilen depolardır. Bu depolar alınacaksa, üreticiye depoların gıdaya uygunluğu ve U.V. stabilizanlı olup olmadığı sorulmalıdır.
 • Kimyasal madde depolamada seçilecek deponun malzemesi depolanacak olan kimyasala uygun olmalıdır.
 • Yoğunluğu 1 gr/cm³ ten fazla olan maddelerin veya sıvıların depolanmasında güçlendirilmiş (hammadde miktarı arttırılacak et kalınlığı aynı oranda arttırılmış) depolar tercih edilmelidir.
 • Girişi dar yerlere büyük tonajlı depolar kurulacaksa, en iyi alternatif yerinde montaj depolar olacaktır. Bu bağlamda, cam elyaf takviyeli polyester depolar en pratik ve kullanımı kolay çözüm olarak yıllardır kullanılmaktadır. Bu uygulamada, deponun gövdesi, yan bombeleri ve ayakları de-monte vaziyette kurulum yapılacak alana sokulur ve birleştirme içeride yapılır. Depo, bir gün sonra kullanıma hazırdır.
 • Girişi dar ancak yüksekliği fazla olan yerlerde boru tipi dik su depoları iyi bir seçenektir.
 • Toprak altı yağmur suyu hasadı, atık su, fosseptik uygulamalarında cam elyaf takviyeli polyester depolar en yaygın kullanılan tiptir.
 • Toprak altı depo uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de, depo kapağının yüksekliğinin kullanım amacına uygun olması ve deponun yeterince güçlendirilmiş olmasıdır. Bu bağlamda, işin projelendirilerek ölçülendirilmesi en sağlıklı yoldur.
 • Bütün bunların yanı sıra, depoların iç yüzeyleri kolay temizlenebilir olmalı ve depolar korozyona karşı dayanıklı olmalıdır.

Öncelikle satın aldığınız deponun boyutu kadar bir alan ayırmanız gerekmektedir. Ardından alanın temiz ve dış etkenlere maruz kalmaması açısından güvenli olması gerekir. Bir üretim bandında kullanılacak ise, üretim bandında kurulacak alanın ayırtılmış olması gerekiyor. Depolanan içeriğin güvenliği açısından depoların kapaklarını kapalı tutmanı ve alanda haşere sorunu var ise ayaklı depolar tercih etmeniz önerilir.

Bir deponun, en kötü ihtimaller çerçevesinde değerlendirdiğimizde, en az altı ayda bir temizlenmelidir. Hassas veya bir gıda depolaması söz konusu ise, her kullanımdan sonra deponuzu temizlemeniz öneriliyor. Çünkü her gıda depolamanızdan sonra depolanan gıdadan tortular depo içerisinde kalır. Kalan bu tortular zaman içerisinde çürür. Siz yeni bir gıdayı deponuza koyduğunuzda çürük tortularla temas edebileceği için, depolanan gıdaya zarar verebilir. Bu yüzden her kullanımdan sonra temizlemeniz, depolanan içeriğin sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Öte yandan baktığımızda temizliği düzenli yapılan depoların içerisinde kötü koku oluşumu görülmemektedir.

Bir deponun temizliği, su ve temiz bir fırça ile oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Depolanan içeriğin güvenliği açısından kokusuz ve ağır kimyasal içermeyen temizleyiciler kullanmanız önerilmektedir. 

Halihazırda kullandığınız depolar, düşmeden dolayı çatlayabilir, dış etkenlerden dolayı delinebilir. Böyle bir durum olduğunda deponuz, üretim tesislerimizde tamir edilebilir. Tamiri ise deponuzun üretiminde kullanılan hammaddeye göre değişkenlik gösterebilir. Fırmamızdan aldığınız her depolama ürününün ise iki yıl boyunca imalat hatalarına karşı garantisi bulunur.

Bir depoyu evinize iki şekilde bağlayabilirsiniz. Deponuzu kullanım şekliniz eve bağlantı şeklini değiştirmektedir. İlk olarak deponuzun içerisindeki içeriği evinizde kullanmak istiyorsanız, deponuzda bulunan manşon kısmına, nalburdan alacağınız herhangi bir çeşme veya tesisatı bağlayıp, ardından bağladığınız tesisatı evinizde bulunan tesisata bağlayıp, deponuzdaki içeriği kullanabilirsiniz. Ayrıca bağımsız bir tesisat çekmenizde mümkündür. İkinci olarakta evinizdeki bir atığı depoya aktarmaktır. Bu durumda genellikle depolar toprak altına gömülürler. Deponun toprak altına gömülmeden önce evinizin giderini deponuza bağlayıp, evinizdeki atıkların depoya aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Sepetinizde şuan ürün bulunmuyor!