Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Küçük Bir Yağmur Suyu Deposu Kurmak Neden İyi Bir Harekettir?

Küçük Bir Yağmur Suyu Deposu Kurmak Neden İyi Bir Harekettir?

Küçük Bir Yağmur Suyu Deposu Kurmak Neden İyi Bir Harekettir?

Yağmur suyu deposu, yağmur suyunun toplanması, saklanması ve tekrar kullanılması için kullanılan bir depodur. Bu depolar, suyun boşa gitmesini önlemek ve su kaynaklarının tasarruflu kullanımını teşvik etmek amacıyla kullanılır. Genellikle bu sistemlerde polietilen su deposu kullanılmaktadır. Yağmur suyu depoları, evlerin ya da işletmelerin yağmur damlalarını toplamak için kullanılan çatılarından ya da yağmurluklarından suyun toplanması için kurulur. Yağmur suyu deposu, su tasarrufu yapmak isteyenler için ekonomik ve çevre dostu bir seçenektir.

Yağmur Suyu Depolarının Özellikleri Nelerdir?

Yağmur suyu depoları, polietilen kullanılarak üretilen depolama ürünleridir. Polietilenden üretilen yağmur suyu depoları, bazı özelliklere ve avantajlara sahiptir. Bu özellikleri kapsamında su geçirmez ve hava geçirmez bir malzeme olması ön plana çıkar. Polietilen, su geçirmez ve hava geçirmez bir malzeme olduğundan yağmur suyunun bozulmasını ve havanın girmesini engeller. Böylece daha steril olmasını sağlar. Bunların yanında oldukça dayanıklı bir malzemedir. Polietilen, kırılmaz ve esnek bir malzeme olduğundan dayanıklıdır ve uzun süreli kullanıma uygundur.

Bir diğer özelliği ise ebat çeşitliliği olmasıdır. Polietilenden üretilen depolar, birkaç yüz litre ile binlerce litreye kadar farklı kapasitelerde üretilebilir. Çünkü insanların yaşadıkları bölgede yağmur hacmi değişken olabilmektedir. Ebat çeşitliliği dışında kullanım kolaylığı sunmaktadır. Kolay kurulum ve boşaltma için tasarlandığından kullanımı kolaydır. En önemli avantajlarından birisi de depolama ürünleri arasında oldukça uygun fiyat etiketinin bulunmasıdır. Polietilen malzemesi ucuz olduğundan depolamanın fiyatı da uygun seviyededir. Ayrıca UV direnci yüksektir. Polietilenden üretilen depolar, UV ışığına dirençli olduğundan uzun süreli kullanım için uygundur.

Bu özellikler, polietilenden üretilen yağmur suyu depolarının popüler ve uygun bir tercih olduğunu gösterir. Ayrıca filtrasyon sistemi takılarak daha temiz bir kullanım elde edilebilir. Depolamanın kalitesini koruyan ve suyu temiz tutan bir filtrasyon sistemi bulunur. Bu sistemlerin bulunduğu depolarda biriken su içilebilir. Depolamanın seviyesinin ve suyun kalitesinin kontrol edilmesi için bir kontrol sistemi bulunur. Bu sistemler genellikle şamandıradır. Bu özellikler, yağmur suyu depolarının verimli ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Yağmur Suyu Toplama Sistemleri Nasıl Kurulur?

Yağmur suyu toplama sistemi, yağmur suyunu ev ya da bina gösterilen yerine ulaştırması için tasarlandı. Genel olarak, yağmur suyu toplama sistemi, belirli adımlar ile çalışmaktadır. BU adımlardan ilki yağmur yağdığında, çatı veya başka bir yüzeyden toplanan yağmur suyu, yağmur suyu boruları aracılığıyla bir depoya aktarılır. Aktarılan suyun depoya dolduğunda, filtre tarafından temizlenir. Bu, evde kullanım için uygun hale getirilmesine yardımcı olur. Ardından pompa veya hidrofor yardımıyla filtrelenmiş yağmur suyu belirlenen yere pompalanır. Son olarak yağmur suyu, su tasarrufu veya bahçe sulama, vs. amaçları için kullanılabilir. Bu adımlar, yağmur suyu toplama sistemlerinin genel çalışma prensiplerini gösterir. Yağmur suyu toplama sistemi kurulumu ise aşağıdaki adımlardan oluşur;

Planlama
İlk olarak, yağmur suyu toplama sistemini kurmak istediğiniz alanı ve gereksinimlerinizi belirlemelisiniz. Böylece gereken malzemeleri ve ekipmanları belirleyebilirsiniz.

Gerekli malzemelerin ve ekipmanların toplanması
Yağmur suyu toplama sistemi için gerekli malzemeler, ekipmanlar ve araçlar, doğru şekilde toplanmalıdır. Bu malzemeler, yağmur suyu boruları, yağmur suyudeposu , su pompası, filtre, boru bağlantı elemanları, vs. olabilir.

Deponun Yerleştirilmesi
Yağmur suyu sisteminde kullanılabilecek birçok farklı depolama ürünü bulunmaktadır. Ancak bu depolama ürünleri genellikle polietilen dikey su deposu modelleri olmaktadır. Çünkü bu depolar gerek tasarımlarıyla, gerek hammaddesinden kaynaklanan avantajları oldukça uyumludur. Ayrıca uygun fiyatlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu depolama ürünlerinin özelliklerini ayrıca anlattığımız bir başlığımız bulunmaktadır.

Boruların kurulumu
Yağmur suyu boruları, depoya veya yağmur oluğundan başlayarak evin ya da bina gösterilen yerine kadar uzatılmalıdır. Borular, doğru bağlantı elemanları kullanarak birbirine bağlanmalıdır.

Filtre ve su pompasının kurulumu
Yağmur suyu, filtre tarafından temizlenmeden önce depoya pompalanmalıdır. Bu nedenle, filtre ve su pompası, doğru şekilde deponun yakınında kurulmalıdır. Filtreleme işlemi birçok açıdan önemlidir. 

Sistemin test edilmesi
Kurulum tamamlandıktan sonra, sistem açılıp yağmur suyu toplama sisteminin doğru şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Bu sistemin son aşaması olup, her sistemde olduğu gibi test edilmesi gerekmektedir. Bu adımlar, yağmur suyu toplama sistemi kurulumunun temel aşamalarıdır. Ancak, her durum ve yapı farklı olduğundan, sistemin tam olarak kurulması için profesyonel bir destek alınması tavsiye edilir.

Yağmur Suyu Toplama Sistemlerinin Dünya'mız İçin Önemi Nedir?

Yağmur suyu toplama sistemleri, dünya için önemli olmasına rağmen çok yaygın bir şekilde kullanılmaz. Ancak bazı nedenlerden ötürü yağmur suyu toplama sistemleri dünya için oldukça önemlidir. Bu nedenler arasında oldukça önem arz eden bir konu da su tasarrufudur. Yaşamımızı her alanında su tasarrufu yapmamız gerekmektedir. Yağmur suyu toplama sistemleri, ev ve binalar için kullanılabilen alternatif su kaynakları sağlar. Bu, kalıcı su kaynaklarının korunmasına ve verimli kullanımına yardımcı olur.

Yağmur suyu toplama sistemleri, yağmur suyunun doğal yollarının tahribatını önler ve toprak erozyonunu azaltır. Ayrıca bu sistemler ile ev ve binalarda kullanılan su için enerji gereksinimini azaltır ve bu da enerji tasarrufu sağlar. Suya bağımlı olan projelerin maliyetlerini düşürür ve suya erişim kolaylaştırır. Bu projeler genellikle tarım alanlarında bulunmaktadır. Son zamanlarda gündemimizi oldukça meşgul eden iklim değişikliği konusunda da bizlere katkı sağlamaktadır. İklim değişikliğinin neden olduğu su sıkıntılarını önler ve su kaynaklarına daha az baskı koyar. Bu nedenlerle, yağmur suyu toplama sistemleri, dünya için önemli ve tasarruflu bir su kaynağı sunmaktadır.

06 Şubat 2023
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×