Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Plastik Turşu ve Salamura Depoları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Plastik Turşu ve Salamura Depoları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son zamanlarda günlük hayat içerisinde pek çok depolama ürünü ile karşılaşmaktayız. Bazı depolar turşu depoları olabiliyor ve genellikle üzerinde Karmod markasını görmekteyiz. Bu hususta, depolar hem evlerde hem de endüstriyel turşu üretiminde kullanılabilmektedir. Turşu yapısı gereği asidik olan organik bir içeriktir. Bu hususta depoların, hem gıdaya uygun hemde asidik içeriklere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bu depolar ise bu kullanıma oldukça uygundur. Hem bireysel anlamda hem de kurumsal anlamda kullanıcıların kafasında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Bizlerde bu depolardan satın almak isteyen insanların kafasındaki soru işaretlerini giderebilmek adına bazı çalışmalar yaptık ve depolar hakkındaki bilinmesi gerekenleri kaleme aldık. İşte bu depolardan satın almadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar aşağıdaki gibidir.

Turşu Depolarında Farklı İçerikler Depolanabilir Mi?

Bu tankların isminde her ne kadar turşu ibaresi geçse de sadece turşu depolaması kapsamında değil pek çok organik gıdanın depolaması yapılabilmektedir. Genellikle salamura işlemleri içinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu hususta zeytin ve üzüm yaprağı salamurası başı çekmektedir. Ebat çeşitliliği sebebiyle bu tanklar hem bireysel hem de üretim endüstrisinde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Turşu Depoları Hangi Hammadde İle Üretilir?

Üretilen depolar, halk dilinde plastik olarak bilinen fakat kimya dilinde lineer düşük yoğunluklu polietilen olarak bilinen hammadde ile üretilmektedir. Bu hammadde tamamiyle geri dönüştürülebilir bir hammaddedir. Polietilenin bu tanklara kattığı değer oldukça fazladır. Bu hususta uluslararası düzeyde kabul görmüş bir gıdaya uygunluğu bulunmaktadır. Hammaddesinin bu özelliği sayesinde hem asidik özelliği bulunan organik içerikler bu tanklarda depolanabilmektedir.

Turşu gibi içerikler ışığa hassas olan içeriklerdir. Bu sebepten ötürü polietilenin UV yalıtımı bulunmaktadır. Bu yalıtım sayesinde turşular ışıktan çok fazla etkilenmeden kurulabilir. Turşular belirli süreler içerisinde kurulduktan sonra belirli kavanozlara veya kavanoz tarzı kaplara belirli ebatlar niteliğinde kapatılır. Bu durumda kullanılan depolar boşalacaktır. Turşu gibi organik içeriklerin depolaması hususunda depoların daima temiz tutulması gerekmektedir. Bu tankların kapak boğazı tasarımı da temizliğini kolaylaştırmaktadır.

Bu durum temizlik yaparken, temizlik için kullanılacak ekipmanların depo içerisinde daha rahat kullanılmasını sağlamaktadır. İçerisinde organik içerikler depolanan tankların, temizliğini yaparken organik içeriklere sahip temizleyiciler kullanılması önerilmektedir. Aksi halde ağır kimyasal veya parfüm içeren temizleyiciler kullanılırsa, temizlikten sonra depolanan içerikler ile birleşir ve bu durum organik içeriği bozmaktadır.

Polyester Su Deposu İçerisinde Turşu Depolanabilir Mi?

İçerisinde turşu depolanan bu tanklar, polietilen hammadde ile üretilmektedir. Bu hususta polyester su deposu ile bu tanklar farklıdır. Polyester hammadde ile üretilen tanklar daha çok kimyasal dayanıklılığı ile ön plana çıkar. Polietilen hammadde ile üretilen tankların üretim şekli de oldukça farklıdır. Keza bu depolar monoblok üretim şekli ile üretilmektedir. Bu üretim şekli seri olarak yapılır ve depoların tasarımı ve ebatı özelinde oluşturulan kalıplara polietilen dökülmesi ile üretilmektedir. Bu şekilde turşu depolanan tanklar oldukça pürüzsüz ve tek parça halindedir. 

Polyester kullanılarak üretilen tanklar özünde polyester reçine ve cam elyaf içermektedir. Bu hammaddeler birleştirildiğinde polyester ana malzemesi oluşturulmaktadır. Bu ana malzeme özel yapıştırıcılar kullanılarak bir araya getirilir ve polyester hammadde ile üretilen tanklar oluşturulmaktadır. Bu hususta bu tanklar genellikle kimyasal içeriklerin depolanması hususunda kullanılmaktadır. Genel olarak baktığımızda polietilen deponun hammaddesinin bütün pozitif özellikleri polyesterde de bulunmaktadır. Bu hususta UV yalıtımı, temizlik ve nakliye kolaylığı gibi pozitif etkiler gözle görülür biçimdedir. Sizlerde sağlam ve uzun ömürlü depolama ürünlerimizden satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

20 Ekim 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×