Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Temiz Su ve Kalite Standartlarına En Uygun Su Depoları Nasıl Olmalıdır?

Temiz Su ve Kalite Standartlarına En Uygun Su Depoları Nasıl Olmalıdır?

Son zamanlarda depoların Dünya genelinde kullanımı oldukça artmıştır. Bu hususta su deposu modelleri mercek altına alındığında pek çok faydası olduğu bulunmuştur. Özellikle suyun değerli bulunduğu Afrika kıtasında bu depoların kullanımı her geçen artmaktadır. 

Depoların kaliteli ve uzun ömürlü olması için bazı üretim standartları bulunmaktadır. Fakat standartlar, kaliteli depolar için yeterli değildir ve bu durum kötü mal üretiminin önüne geçmektedir. Kaliteli ve uzun ömürlü depolar kullanıcısına oldukça fazla avantaj sağlayarak kullanışlı bir yapı sunmaktadır. Üretim olan her alanda belirli sertifikaların alınması zorunludur. Depo üretiminde faal olan her işletme çevre ve kalite standartlarına uygun olan sertifikaları almışlardır. Fakat herhangi bir deponun kaliteli ve uzun ömürlü olması için ne gerekir?

1) Kaliteli Hammadde

Depolar polietilen, polyester ve paslanmaz çelik olmak üzere üç farklı hammadde ile üretilmektedir. Depoların pek çok özelliği hammaddelerinden gelir. Bu sebepten ötürü kaliteli hammadde kullanımı çok önem taşır. İlk olarak polietilen hammaddeyi ele alacak olursak, geri dönüştürülebilen bir hammaddedir fakat geri dönüştürülmüş olan polietilenin depo üretimi amacıyla kullanılmaması gerekir. Geri dönüştürülen polietilenin oyun parkı, korkuluk üretimi gibi üretim alanlarında kullanılması gerekir. Çünkü polietilen, geri dönüştürülme esnasında pek çok farklı işleme maruz kalır.

Bunların yanı sıra polyester depoların kullanım alanları oldukça farklıdır. Genel olarak gıda depolanmasında kullanılması önerilmez. Çünkü gıdaya uygun bir yapısı yoktur. Fakat gıda sevkiyatı hususunda bu depolarda kullanılmaktadır çünkü özellikle yatay tasarıma sahip polyester tanklar, sevkiyat amacıyla oldukça fazla kullanılmaktadır. Polyester tankların, kimyasal dayanıklılığı da oldukça yüksektir. Hatta ekstra kimyasal dayanıklılık talep edilen depoların üretiminde izoftalik ve epoksi esaslı vinilester reçine kullanılır. Böylece kimyasal dayanıklılık bir nebze daha artırılır. 

Paslanmaz çelik teknolojisine geldiğimizde ise bu hammaddenin oldukça sağlam olarak nitelendiğini görmekteyiz. Sağlam olarak nitelendirilmesinin asıl sebebi ise dış kabuğunun yalıtkan ve sert bir yapıda olmasından kaynaklanır.

2) Son Teknoloji Üretim Sistemleri

Depoların üretiminde farklı hammaddeler kullanıldığı gibi farklı farklı şekillerde üretilmektedir. Polietilen tankların üretimi seri olarak yapılmaktadır. Bu hususta plastik su deposu modelleri, depo tasarımı ve ebatları özelinde hazırlanan kalıplara polietilen dökülerek hazırlanmaktadır. Bu depoların yüzeyinde herhangi bir ek veya perçin göremezsiniz. Tek parça halinde üretilmektedir. Bu üretim şekline monoblok üretim denir. Kelime anlamına bakacak olursak, mono tek veya bir anlamına gelir, blok ise parça veya bölüm anlamına gelmektedir. Bu iki kelime öğesi birleştiğinde tek parça anlamı çıkmaktadır.

Polyester ve paslanmaz çelik kullanılarak elde edilen tankların yerinde montaj özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğini üretim şeklinden almaktadır. Polyester kullanılarak üretilen tanklar, cam elyaf ve polyester reçinenin birleşmesiyle elde edilen ana malzemenin özel yapıştırıcılar kullanılarak birleştirilmesiyle üretilmektedir. Paslanmaz çelik kullanılarak üretilen depolar, krom ve çeliğin karıştırılmasıyla elde edilen ana malzemenin argon kaynağı kullanılarak birleştirilmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu depolar 100 ton gibi çok büyük hacimlerde de üretilebilmektedir.

3) Kullanıcıya Sağladığı Faydalar

Üretilen her deponun kullanıcısına sağladığı farklı faydaları bulunmaktadır. Her deponun ortak özelliği dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Ayrıca suyun verimli kullanılması avantajı sayesinde su faturanızı da aşağıya çekebilir. Sağlam olduğu ve sağladığı faydaların gerekçesiyle maddi açıdan da kendi kendini zaman içerisinde amorti edebilmektedir.

4) Geleceğe Faydası

Bu depoların geleceğe olan faydası da oldukça büyüktür. Çünkü bu depolar, yağmur suyu toplama sistemlerinde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde yağmur suyundan elde edilen sular tekrar insan kullanımına sunulmaktadır. Sunulan bu sular sayesinde kitleler bazında büyük bir su tasarrufu sağlanmaktadır. Ayrıca suyun geri kazanılması ve tekrar kullanıma sunulması büyük bir maliyet gerektirir. Büyük bir maliyet gerektirmesine karşın Dünya genelinde çoğu belediye bu yöntemi kullanır. Fakat yağmur toplama sistemleri sayesinde çok maliyet olmadan ve kolay bir şekilde yağmur suyu depoların ve kullanıma sunulabilir. 

5) Maddi Faydası

En ekonomik fiyata sahip depolar polietilen kullanılarak üretilen depolardır. Sağladığı faydalar özelinde zaman içerisinde kendi kendini amorti edebilen yapısı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra toprak altı tankların yaptığı gibi değerli içerikleri de koruduklarından ötürü kullanıcısına oldukça fazla fayda sağlar. Sizlerde faydalarının dolu olduğu bu depolardan bir tanesine sahip olmak isterseniz, müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

29 Eylül 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×