Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Yaz Sezonunda En Çok Talep Gören Plastik Turşu ve Salamura Deposu Çözümleri

Yaz Sezonunda En Çok Talep Gören Plastik Turşu ve Salamura Deposu Çözümleri

Depolar hem sanayi hemde bireysel alanda hem ülkemiz hemde Dünya’nın çoğu yerinde kullanılmaktadır. Sanayilerde su deposu ürünleri genellikle üretilen içeriğin korunması için depolanması ve üreticinin müşterilerine iletmesi için nakliye amaçları doğrultusunda kullanılmaktadır.

Turşu ve salamura amacıyla kullanılan depolar, bir sebzenin veya meyvenin turşusunun kurulduktan sonra bekleme alanında kurulan turşunun muhafaza edilmesi, isteniyorsa nakliyesinin sağlanması ve ihtiyaç anında turşuların tahliye edilerek kullanılmasını sağlayan araçlardır. Spesifik bir amaca hizmet etmeleri için üretilirler. 

Turşu ve salamura amacıyla kullanılan depoların içerisinde sadece turşu değil zeytin, asma yaprağı, peynir gibi gıdaların salamurası da yapılabilmektedir. Salamura işlemi ışık hassasiyetine sahip olduğundan, depolanan içeriklerin karanlık bir alanda bekletilmesi önerilmektedir. 

Turşu Depolarının Özellikleri Nelerdir?

Salamura veya turşu kurmak için bir depo satın almak istiyorsanız yapılan iş özelinde bir depo satın almak oldukça mantıklı olacaktır. Turşu depoları polietilen hammadde kullanılarak üretilmektedir. Depo tasarımı özelinde oluşturulmuş kalıplara polietilen dökülerek tek parça halinde üretilmektedir. Bu depolarda ek ve perçin olmadığı için daha uzun ömürlü ve sağlam yapıda olmaktadır.

Turşu tanklarının bazı modelleri küçük kapak, bazı modelleri ise büyük kapaklı olarak üretilmektedir. Salamura depoları ise tek tip olarak üretilmekte olup, pek çok hacim çeşitliliğinde üretilmektedir. Polietilenin gıdaya teması hususu uluslararası olarak kabul görmüştür. Bu sebepten ötürü depolanacak turşuları rahatlıkla kurabilirsiniz.

Polietilen hammaddesinden üretilen depolar, diğerlerine göre ağırlık bakımından hafiftir. Deponun et kalınlığı hacmi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Ebat çeşitliliği ise 500 litre ile 10.000 litre arasında değişen turşu depoları bulunmaktadır. Genel tasarımlarda ise ebat hacmi 50 litre ile 25.000 litre arasındadır. 

Turşular oldukça çeşitli olduğundan dolayı büyük turşu üreticileri kurdukları turşuları kategorize etme ihtiyacı duyarlar. Bu sebepten ötürü bütün depolama ürünleri istenilen herhangi bir renkte üretilebilmektedir. Böylece farklı turşular çok daha rahat kategorize edilebilmektedir. 

Turşu gibi hassas gıdalar daha ufak paketlere konulmak için depodan tahliye edildiklerinde deponun içerisinde tortu kalmaması için temizlenmeye alınmalıdır. Gıda gibi hassas içeriklerin depolaması yapılıyorsa her kullanımdan sonra temizlenmesi önerilmektedir.

Turşular için depoların bir diğer önemli özelliği ise ultraviyole ışın dayanıklılığının bulunmasıdır. Bu sayede depo içerisine zararlı ışınlar girmez. Işığa karşı hassas bir içerik olan turşular ve salamurası yapılan ürünler için ideal bir kullanım sunar.

Turşu Depoları Evlerde Kullanılabilir Mi?

Depolar sadece büyük turşu üreticilerinin değil, evlerimizde de kullanılan depolardandır. Turşu depoları genellikle ülkemizin kırsal kesimlerinde bolca kullanılmaktadır. Bölgesel çiftçiler yaptıkları hasatlardan kış mevsiminde yemek için turşular yapılmaktadır. 

Bu makalemizde de turşuların hem endüstriyel depolamasını hemde bireysel, evde depolama hususunu kaleme aldık. Sizlerde lezzetli turşular yapmak için bu depolardan satın almak isterseniz, Karmod’un müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.
 

22 Ağustos 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×