Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Ortalama Bir Site veya Apartman Neden Su Depolama Tankına Sahip Olmalıdır?

Ortalama Bir Site veya Apartman Neden Su Depolama Tankına Sahip Olmalıdır?

Son zamanlarda depolar, üretim alanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. Hatta üretim endüstrisinde en çok kullanılan model 3 tonluk su deposu modelleridir. Hem ihtiyaçlar bakımından orta yol bir ebatta hemde oldukça uygun fiyatlı modeller arasındadır. Bunların yanı sıra apartmanlar ve şahsi kullanım alanlarında bu tarz depoları çok görmeyiz. Fakat bu yanlış bir tutumdur.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde bulunan çoğu yapıda depolar kullanılmaktadır. Bu depolar en çok yağmur toplama sistemleri kurulmak amacıyla kurulmaktadır. Öte yandan apartman gibi alanlarda bu depoların kullanımı oldukça kolaydır. Çatıya yağan yağmur, saçaklarda birikir ve borular aracılığı ile sokağa tahliye olacağına depolara tahliye olur. Depolarda biriken bu sular, apartman sakinlerinin kullanımına sunulur. Fakat bu tarz alanlarda biriken suyun arıtılmadan içilmesi önerilmez. Çünkü Dünya üzerindeki çoğu şehrin havasına bazı ağır metaller karışmış durumdadır. Keza günümüzde havanın genel olarak karbondioksit yükü oldukça fazladır. Bu sebepten ötürü yağmur esnasında ağır metaller yağmur tanelerine yapışır. Yağmur taneleri ile birlikte ağır metaller depolanan suya karışabilir. Fakat bitki sulama ve temizlik amaçları doğrultusunda depolanan sular kullanılabilmektedir.

Yağmur Suyu Toplama Sistemlerinin Önemi 

Bilim insanları yakın bir gelecekte, nüfus artışına bağlı olarak Dünya üzerindeki çoğu metropolün suyu tükenecektir. Su ihtiyacı tehlikeye giren metropollere karşı hükümetler sert önlemler alabilir. Bu hususta ilk etapta imkanı olan insanların metropollerden hızla uzaklaşacağı ön görülse de imkanı bulunmayan vatandaşların metropollerde mecburen durması sonucunda su her geçen gün tükenecektir. 

Böyle bir kaosun önüne geçmek için yağmur toplama sistemleri önem arz etmektedir. Bugünlerde ise bilim insanları Dünya üzerinde bulunan metropollere suyla ilgili önlem alınması hususunda hükümetleri bilgilendirmektedirler. Yakın gelecekte su sorunu ile karşı karşıya kalacağı düşünülen metropoller arasında İstanbul’da bulunuyor. Bu hususta hali hazırda bir yasa çıkarılmasa da bazı apartmanlarda bireysel olarak su deposu modelleri satın alınıp, yağmur suyu toplama sistemleri kurulmaktadır. Buna benzer olarak apartmanlarda kurulması gereken bir diğer sistem ise güneş paneli sistemiyle enerji tasarrufu sağlanmasıdır. Günümüzde su ve enerji insan hayatı için iki önemli kaynaktır. 

Bilim insanlarının anlattığı çözümleri dinleyerek, yakın gelecekte yaşayacağı su sorununu daha ileri bir tarihe erteleyen bir metropol bulunuyor. O metropolun adı Sydney’dir. Sydney, şehrin yakınlarına en çok yağmur alan lokasyonları belirleyerek buralara yağmur istasyonları kurmuştur. Bu sayede şehrin su kapasitesi artmış ve şehrin suları yağmurlardan sağlanan sular ile karşılanmaya başlanmıştır. Bu sayede şehrin yakınlarındaki tatlı su kaynakları ve bu kaynakta yaşayan habitat daha fazla korunmaktadır.

Günümüzde bilim insanların belirttiği kadar su sorunu yaşayan bir metropol bulunmaktadır. O metropolün ismi Cape Town’dur. Güney Afrika’da bulunan bu metropolde insanlar suyu iki kez hatta üç kez kullanmak zorunda kalıyorlar. Bu bölgede komşusunun arabasını temiz gören yoktur. Suyun bu tarz gereksiz aktivitelere harcanması israf olarak görülür. Bölgede içme suyu bulmak oldukça zordur. Sizlerde hem su faturanızı azaltmak hem de avantajlarla dolu depolardan satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.
 

30 Eylül 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×