Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Su Deposu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Bilgi

Su Deposu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Bilgi

Su Deposu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Bilgi

Yaşamak, bitkileri sulamak ve çeşitli iş kollarında faaliyetler gerçekleştirebilmek için suya ihtiyaç olur. Hayatın temel yapı taşı olduğundan, kuraklık ya da su kesintisi gibi durumlarda su depoları ön plana çıkar. Ancak pek çok farklı malzemeden yapılan su depoları bulunduğundan, su deposu alırken belirli hususlara dikkat etmek gerekir. Peki, su deposu alırken dikkat edilmesi gereken 8 önemli bilgi nedir? Şimdi bu detaylardan bahsedeceğiz.

Neden Su Deposuna İhtiyaç Duyarız?

Plastik, paslanmaz ya da beton gibi çeşitli malzemelerle ve çeşitli özelliklerde üretilen su depoları, yaşamımız için gerekli olan suya her an ulaşmamızı sağlamaktadır. Yani su kesintisi gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında, su depoları sayesinde kesinti bertaraf edilmekte, bu şekilde suya ulaşımın kısıtlanması önlenmektedir. Ayrıca bahçelerde yer alan bitki ve ağaçların periyodik olarak sulanabilmesi için de su depolarına ihtiyaç duyulur. Böylece farklı bir yerden su getirme gereği olmadan, depoda yer alan su uzun süre kullanılabilir. Peki, su deposu alırken nelere dikkat edilmelidir? 

Su Deposu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 8 Madde

Hayatımızın her alanında sahip olduğu önemi dikkat çeken su, bazı durumlarda tesisat aracılığı ile bize ulaşamayabilir. Kesintiler, tesisat problemleri ya da ortamın uygun olmaması bunlardan bazıları. İşte bunun için suya ulaşamadığımız durumlarda su depolarında muhafaza edilen su kullanılabilir. Böylece susuz kalma sorunundan kurtulmak mümkün olacaktır. Ancak suyun sağlıklı şekilde korunması da son derece önemli olduğu için su deposu alırken belirli noktalara dikkat etmek gerekir. O halde su deposu alırken dikkat edilmesi gereken 8 önemli bilgi ve daha fazlasından bahsedelim.

Doğru Malzeme Tercihi

Termoplastik grubunda yer alan polietilen; sağlıklı, kaliteli ve kullanışlı plastik su depoları oluşturmada son derece önemlidir. Bu nedenle su deposu satın alırken mutlaka polietilen maddesinin kullanıldığına emin olmalısınız. Ayrıca plastik madde olmadan beton ya da daha farklı maddelerle yapılacak su depolarında da aynı durum geçerlidir. Her durumda ve şartta mutlaka insan sağlığı ve suyun korunması açısından en doğru hammaddelerin seçilmesi gerekmektedir.

Su Deposunun Rengi

Her üründe olduğu gibi su depolarında da renk çok önemlidir. Peki, neden? Çünkü güneş ışınlarına karşı korunmasını sağlar. Yani açık alanda duracaksa koyu renkli su depolarının, kapalı alanda duracaksa beyaz su depolarının tercih edilmesi önem arz eder. Bu şekilde depo ve depo içerisinde yer alan su zararlı güneş ışınlarından daha az etkilenecektir. Böylece su deposu mavi mi beyaz mı? sorusuna bu şekilde cevap verilebilir.

Kapladığı Alan

Su deposunun işlevli olması ve suyu koruması en önemli unsurlar olarak adlandırılsa da deponun kapladığı alan da son derece önemlidir. Çünkü alan hesaplaması yapılmadan bir yere su deposu alındığında sığmama ya da çok küçük gelme gibi problemlerle karşı karşıya kalınıyor. Bunun için belirli sürede ihtiyacı karşılayacak ve gerekli büyüklükte olacak alana su deposu yerleştirilmelidir.

Su Kapasitesi

1 tonluk su deposu olduğu kadar 2 ton veya daha yüksek miktarda suyu içerisinde barındıracak su depoları da bulunmaktadır. Bu tamamen sizin ihtiyacınıza göre değişir. Eğer sizin ihtiyacınız 1 tonluk su ise daha fazla almak fayda sağlamayacaktır. Aksi durumda su gereğinden fazla beklediği için çeşitli olumsuzluklar meydana gelebilir. Bu nedenle deponun su kapasitesi son derece önemlidir.

Kullanım Amacı

Depolar pek çok amaca hizmet eder. Ancak her deponun her amaca uygun olacağı anlamına gelmez. Örneğin sıradan bir deponun salamura olarak kullanılması uygun olmaz. Bunun için daha özel ve standardın üzerinde bir tasarım gerekir. Aksi durumda hem maddi hem de manevi pek çok olumsuzlukla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

Deponun Bulunacağı Yer

Depoların hazırlandığı malzeme, dayanıklı ve özellikli olmasını doğrudan etkiler. Bu nedenle mutlaka depoyu nereye yerleştirecekseniz, o alanın özelliklerine uygun bir depo tercih etmelisiniz. Karanlıkta ya da açık alanda kalacak olan su depolarının aynı malzemeden yapılması veya aynı özellikte olması beklenemez. Bunun için özel bir planlama gerçekleştirilmelidir.

Fiyat Araştırması

Depo kapasitesi, rengi, kullanılan hammadde, boyut, özelliği ve kullanım amacı gibi faktörlere dikkat edilerek, su deposu satın alınmalıdır. Bu faktörler su deposu fiyatlarını doğrudan etkileyeceğinden, hatalı bir seçim yapmamak ya da gereğinden fazla ücret ödememek için mutlaka fiyat araştırmasını en iyi şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Profesyonel Destek

Sıradan bir firmadan, hangi hammaddeler ile hazırlandığı belli olmayan bir su deposu satın alırsanız, bu durum size maddi ve manevi kayıp olarak geri dönecektir. Bunun için mutlaka alanında uzman, eğitimli ve gerekli deneyimi elde etmiş markaları tercih etmelisiniz. Bu markalarda talebinize ve ihtiyacınıza göre tasarım ile üretim gerçekleştirildiğinden hem maddi anlamda kendinizi korumuş olacak hem de manevi anlamda huzurlu hissedeceksiniz.
Sizin için hazırladığımız bu içerikte “Su Deposu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Önemli Bilgi” ve açıklamalarından bahsedilmiştir. Siz de Karmod Plastik markasının sizin için özenle hazırladığı su depolarını satın almak isterseniz hemen iletişime geçebilir ve süreci öğrenebilirsiniz.

22 Şubat 2023
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×