Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Tonluk Su Depoları Hakkında Şunları Biliyor Muydunuz?

Tonluk Su Depoları Hakkında Şunları Biliyor Muydunuz?

Son zamanlarda, hem ülkemizde hem de Avrupa ve Afrika kıtasında bulunan ülkelerde pek çok farklı amaçlar doğrultusunda depo kullanımı bulunmaktadır. Bu hususta su deposu oldukça farklı ebatlarda ve özelliklerde üretilmektedir. Bu hususta çok büyük tanklar, büyük sanayi markaları tarafından kullanılıyor olarak bilinse de, bireysel olarak kullanımı olan pek çok alan bulunmaktadır. Bu alanlardan bir tanesi tarım ve hayvancılık yapan insanlar ve yağmur suyu toplama sistemleridir. Bu depolar hakkında bilinmeyen çok fazla husus bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü bizlerde, sizler için tonluk tankları araştırdık ve almadan önce bunları mutlaka bilmeniz gerekmektedir. İşte bu tanklar hakkındaki bilinmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir. 

1) Yerinde Montaj Yapılabilir.

Depolar, üretim şekillerine göre yerinde montaj yapılabilmektedir. Bu hususta yerinde montaj yapılan depolar polyester veya paslanmaz çelikten üretilen depolardır. Üretim şekillerine bakacak olursak, cam elyaf ve polyester reçineden elde edilen ana malzemenin özel yapıştırıcılar kullanılarak birleştirilmesi sonucunda üretilmektedir. Paslanmaz tanklar ise krom ve nikelin birleştirilmesi sonucunda elde edilen çeliğin, argon kaynağı aracılığı ile birleştirilmesi sonucunda üretilmektedir.Bu üretim şekilleri sayesinde yerinde montaj yapılabilemektedir. Yerinde montaj yapılamayan tek depo türü polietilen kullanılarak üretilen depolardır.

Polietilen tanklar ise depo tasarımı özelinde hazırlanan kalıplara polietilen dökülür ve ardından depo tek parça halinde çıkarılmaktadır. Bu üretim şekli polietilen tankları seri üretim ile üretilmesini sağlamaktadır. Ayrıca polietilen kullanılarak üretilen tanklar en fazla 25 tona kadar üretilebilirken, polyester ve paslanmaz çelik kullanılarak üretilen tanklar en fazla 100 tona kadar üretilebilir.

2) Polietilen, Polyester ve Paslanmaz Çelikten Üretilebilir.

Depo üretiminde üç farklı hammadde kullanılmaktadır. Bu hammaddeler paslanmaz çelik, polyester ve polietilendir. Bu hammaddeler yapılan üretim geliştirme çalışmalar sonucunda toplanan verilere göre bu hammaddelerin depo üretiminde depolanan içeriklere iyi veya kötü herhangi bir etkisinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Bu hususta demir hammaddesini örnek olarak gösterebiliriz. En basit haliyle demirden imal edilmiş bir kabın içerisinde birkaç saat süre ile su bekletip sonra da suyu içtiğinizde anlarız ki suda demirin tadı bulunur. Bu durum demir ile temas eden içerikler ile etkileştiği anlamına gelir. Bunların yanı sıra demirin paslanabilme potansiyeli olduğu için depo üretiminde kullanılmaz. Bu açıdan baktığımızda depo üretiminde kullanılan hammaddenin önemi büyüktür.

3) Zararlı UV Işınlara Karşı Yalıtımlıdır.

Depolanan bazı içerikler, ışığa karşı hassas olabilir. Bu hususta paslanmaz çelikten üretilen 1 tonluk su deposu modelleri oldukça idealdir. Çünkü paslanmaz çeliğin yapısı gereği depo içerisine hiçbir şekilde ışık almamaktadır. Fakat diğer tanklar, sadece zararlı ışınları filtrelemektedir. En iyi ışık yalıtımı için paslanmaz çelikten üretilen tonluk olarak ebatlandırılan tankları satın alabilirsiniz.

4) Gıda Temasına Uygundur.

Bu tanklar içerisinde turşulardan tutunda pek çok tahıl ve organik içeriklerin depolanması yapılabilmektedir. Bu hususta gıda temasına en uygun hammadde polietilen ve paslanmaz çeliktir. Polietilenin gıda temasına uygunluğu uluslararası olarak kabul görmüştür. Paslanmaz çeliğin organik içeriklere herhangi bir etkisi bulunmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Keza mikrobakteriler ve ilaçlar bu tanklarda depolanmaktadır.

5) Kimyasal Depolaması Yapılabilir.

Organik içeriklerin yanı sıra kimyasal depolama hususu da oldukça önemlidir. Deterjan gibi içerikler bütün depolarda muhafaza edilebilir fakat yanıcı ve aşındırıcı etkisi olan tehlikeli içerikler. polyester tanklarda depolanabilir. Çünkü polyester kullanılarak üretilen tankların kimyasal dayanıklılığının artması için üretim reçetesine  izoftalik ve epoksi esaslı vinilester reçine eklenmektedir. Böylece deponun kimyasal dayanıklılığı maksimuma ulaşmaktadır.

6) İstenilen Herhangi Bir Renkte Üretilebilir.

Depolar genellikle orjinal hammadde renginde veya beyaz, mavi renk seçenekleri ile görülmektedir. Fakat tüm depolama ürünleri istenilen herhangi bir renkte üretilebilmektedir. Farklı renklerde üretilen tankların ışık yalıtımı daha fazla olmak ile birlikte depolanan farklı içerikler çok daha rahat kategorize edilmektedir. Sizlerde avantajlarla dolu bu tanklardan satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

26 Ekim 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×