Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Yağmur Suyu Hasadı İçin Hangi Su Deposu Ebatlarını Tercih Etmelisiniz?

Yağmur Suyu Hasadı İçin Hangi Su Deposu Ebatlarını Tercih Etmelisiniz?

Bu tanklar, çevremizde gördüğümüz hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Yağmur suyu toplama sistemlerinde gördüğümüzü yağmur suyu hasadı tankı modelleri de Bunun en büyük sebebi su deposu üretim teknolojisinin gelişmesidir. Bu tankların üretildiği hammaddeler içeriğe zarar vermeyen hammaddelerdir. Bu hammaddeler depolar üretilmeden önceki ÜR-GE çalışmaları kapsamında belirlenmiştir. Bu hammaddeler ise polietilen, polyester ve paslanmaz çeliktir.
Yağmur toplama sistemleri son yıllarda Dünya çapında oldukça fazla önem kazanmıştır.

Bu sistemlerde oldukça basit bir şekilde kurulmaktadır. En basit şekli ile evlerimizin çatılarına yağan yağmur saçaklara dolar, oradan PVC borular ile sokağa tahliye edilmektedir. Suyu s-sokağa tahliye eden borulara bir depo bağladığınızda, yağmur suyu hasadı sistemi kurmuş oluyorsunuz. Evlerde kurulan sistemlerde depolanan sular, içme amacıyla kullanılmak isteniyorsa ince bir filtre işleminden geçirilmelidir. Ev sistemleri için uygun fiyatlı olan polietilen tankların kullanılması daha uygun görülmektedir.
Ebatları kapsamından yağmur suyu hasadı sistemini ele aldığımızda bu bölgenin yağış oranına ve ihtiyacınız olan su miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu tanklar tasarım açısından da çeşitli olduğu için depoyu konumlandıracağınız bölgeye özgü bir depo seçebilirsiniz.

Yağmur Suyu Hasadı Neden Önemlidir?

Bilim insanları yakın bir gelecekte Dünya’daki birçok metropolün su sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağını belirtiyor. İstanbul’da gelecekte su sorunu yaşayacak bir metropol olarak gösterilmektedir.
Bazı şehirler büyük çapta kurdukları yağmur depolama sistemleri sayesinde yaşama ihtimali olan su sorununu daha ileri bir tarihe ertelediler. Bu şehirlerden birisi Sydney. Sydney bilim insanlarının bu uyarısına istinaden, şehrin en çok yağış alan bölgelerini tespit ederek bu bölgelere yağmur suyu hasadı istasyonları kurmuştur. Yağmur suyu hasadı istasyonları ters şemsiyeye benzer bir mimariye sahiptir. Bu yapının içerisinde ise şehre su veren depolar bulunmaktadır.
Halihazırda su sorunu yaşayan bir şehirde mevcut. Plastik su deposu bu şehrin adı Cape Town. Güney Afrika’da bir şehir. Burada suya verilen önem gerçekten çok büyük. Örnek verecek olursak, komşunuzun arabasını temiz görmeniz bile insanların gözünde “suyu boşa harcadı” olarak görülmektedir. Suyu korumak içi Japonya oldukça yenilikçi çözümler üretiyor. Japonya’nın bulduğu çözümlerden bir tanesi de suyu iki kez kullanmak olmuştur. Basit bir teknoloji ile elinizi yıkadığınız su, tuvaletin rezervuar kısmında birikiyor. Ardından biriken su ile tuvalet temizliğinizi yapıyorsunuz. Bu da suyun iki kez kullanılabileceği nadir yerlerden.
 

Su Depolarınının Hammadde Özellikleri Nelerdir?


Bu tankları hammaddeleri bazında inceleyecek olursak, polietilen depoların avantajlarından bahsetmeden geçemeyiz. Polietilen kullanılarak üretilen tanklar en uygun fiyat etiketine sahip depolardır. Eğer ki uygun fiyatlı bir depolama çözümü arıyorsanız bu depolar arasından seçim yapabilirsiniz. Ayrıca bu tanklar monoblok biçimde üretilmektedir. Monoblok üretim şeklini açıklayacak olursak kalıplar yardımıyla bu tankların tek parça üretilir. Bu sayede bu depolarda perçin veya ek olmaz. Tasarım açısından da oldukça çeşitlidir. Bu depoların en büyük avantajı gıda depolamasına uygun olmasıdır. Polietilenin hammadde olarak kullanılmasının gıdaya uygunluğu bulunmaktadır. Bu uygunluk uluslararası seviyededir. Hatta salamura gibi işlemlere özgü turşu depoları üretilmektedir.


Polyester kullanılarak üretilen tanklar, cam elyaf ve polyester reçineden elde edilen malzemenin özel yapıştırıcılar yardımıyla birleştirilir. Bu tanklar kimyasal depolamasına en uygun depolardır.  Hatta bu tanklar güçlü kimyasal depolaması söz konusu olduğunda izoftalik ve epoksi esaslı vinilester reçine kullanılarak üretilir. Böylece bu tanklar kimyasallara karşı daha güçlü hale gelir. Büyük tonajlı tanklar bu hammadde kullanılarak üretilir. Üretim şeklinden ötürü yerinde montaj seçeneği de bulunmaktadır.
Paslanmaz çelik kullanılarak üretilen tanklar, krom ve nikel karıştırılarak elde edilen malzemenin depo tasarımı doğrultusunda argon kaynağı ile birleştirilmesi ile üretilmektedir.

Ayrıca paslanmaz su deposu modelleri en sağlam depo kategorisinde yer almaktadır. Bu tankların tamiri de üretildiği hammadde kullanılarak yapılmaktadır. İki yıl boyunca da imalat hatalarına karşı garantisi bulunmaktadır. Ayrıca bütün depolama ürünlerimiz istenilen herhangi bir renkte üretilebilmektedir. Bu sayede sizlerde depoladığınız farklı içerikleri daha rahat kategorize edebilirsiniz. Böylece sizler ile yağmur suyu hasadı konusunu ele aldık ve suyun geleceği için neden önemli olduğunu anlamış olduk. Sizlerde yağmur suyu hasadı kurmak için bu tanklardan satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

05 Eylül 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×