Çağrı Merkezi 444 55 60
 • Su Deposu
 • Blog
 • Su Deponuzu Yaz Aylarında Serin Tutmanın Yolları

Su Deponuzu Yaz Aylarında Serin Tutmanın Yolları

Son zamanlarda, depolama ürünlerini çevremizdeki her yerde görmekteyiz. Çünkü su deposu modelleri çok yönlü kullanıma sahiptir. Hem ülkemizde hem de yurtdışında pek çok amaç doğrultusunda kullanılır. Afrika gibi ülkelerde su değerli olduğu için, suyu dış çevre koşullarından korumak amacıyla kullanılmaktadır. Ülkemiz dahil diğer Dünya ülkelerinde ise üretim bandından çıkan içeriklerin depolanması ve çoğu hammaddenin depolanması için kullanılmaktadır. 

Genel manada kullanım amacı doğrultusunda baktığımızda ise, bir içeriğin dış çevre koşullarından korumak için depolanması, nakliyesinin gerçekleştirilmesi ardından ihtiyaç anında tahliyesinin sağlanmasına imkan tanıyan araçlardır. Peki bu tankları yaz sıcağında serin tutmanın ne gibi yolları olabilir, gelin hep birlikte öğrenelim.

Kullandığınız depoyu kapalı bir alanda tutun.

Bir tankı direkt olarak güneş ışığına maruz bıraktığınızda depo ve depolanan içerik oldukça hızlı bir şekilde ısınacaktır. Bunun yerine depoyu kapalı bir alana kapatarak içeriğin, bir kaç derece daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz. Kapalı alanı mümkünse ısı yalıtımı yaparak bu konuda daha fazla verim alabilirsiniz.

En hızlı soğuyan depolar hangisidir?

En hızlı soğuyup en hızlı ısınan tanklar, paslanmaz çelikten üretilen tanklardır. Hammadde gereği soğuk bir ortama girdiğinde çok hızlı bir şekilde soğur. Bu yüzden soğuk hava depolarında bu tanklar oldukça fazla kullanılır. Özellikle ilaç sanayinde bu tanklar oldukça efektif bir şekilde kullanılıyor.

Yeraltı depolar soğutma konusunda etkili mi?

Yeraltı tankları, yer üstündeki tanklara göre oldukça serindir. Toprak altında doğal bir serinlik yakalayan bu tanklar ile ilgili pek çok farklı görüş bulunuyor fakat içeriği serin tutmak konusunda en uygun depolar, yeraltı depolarıdır. Çünkü ısı toprağın sadece bir kaç santimetre aşağısına ulaşabilir. Daha aşağısına ulaşamadığı içinde bu tanklar bir kaç derece serin kalabiliyor. 

Güneş’ten gelen zararlı ışınlar depo içerisine giriyor mu?

Depo içerisindeki ısıyı etkileyen bir diğer hususta zararlı ultraviyole ışınlardır. Bu depoları satın aldığınızda olabildiğinde Güneş’ten korumanız önerilir. Bu deponuzun daha uzun ömürlü olması açısından önem arz etmektedir. Kullandığınız depoyu zararlı ışınlardan olabildiğince koruyarak daha serin tutabilirsiniz.

Bodrum’da depolar kullanılabilir mi?

Bu tanklar, genellikle ışık almayan bölgelerde tutulur. Çok az kullanımda bu tanklar dışarıda tutulur. Depoya dışarıdan herhangi bir müdahale olmayacaksa bu tanklar bodrum katlarında kullanılabilir. Yerden yüksek olan modelleri tercih ederseniz, yerde dolaşabilecek haşerelere karşı da korumuş olursunuz.

Su Deposu Özellikleri Nelerdir?

Bu tanklar üç farklı hammadde ile üretilmektedir. O hammaddeler ise, polietilen, polyester, paslanmaz çeliktir. Her deponun kendine özgü üstünlükleri bulunurken, ortak özellikleri de bulunmaktadır. Üretim şekli konusunda ise polietilen su deposu modelleri, monoblok bir şekilde üretilirken, diğer tanklar ise hammaddelerinden elde edilen parçaların kaynak ve yapıştırma yoluyla birleştirilmesi ile üretilir. 

Polietilen tanklar, içilebilir ve yenebilir içerikler konusunda uygun iken, polyester tanklar kimyasal depolanması hususunda üstündür. Paslanmaz tanklar ise en sağlam depolama ürünleri olarak geçer. Bunun sebebi ise oldukça sert ve yalıtkan bir hammaddeye sahip olmasıdır. Bu tankların diğer ortak özellikleri aşağıdaki gibidir;

 • Ultraviyole ışın izolasyonuna sahiptir.
 • Çok yönlüdür.
 • İmalat hatalarına karşı iki yıl boyunca garantilidir.
 • Nakliyesi kolaydır.
 • Çok hızlı bir şekilde imal edilebilir.
 • 50 litreden başlayarak 100.000 litreye kadar ebat çeşitliliği mevcuttur.
 • Özel projelendirme yapılabilir.
 • Yerinde montaj yapılabilir.
 • Çevre ve sağlık yönetim sistemlerine uygun bir biçimde üretilir.
 • Son teknoloji üretim sistemleri kullanılarak üretilir.
 • Çalışma sıcaklık oranları +50 derece ile +80 derece arasında değişmektedir.
 • Temizliği ve bakımı oldukça basit bir biçimde yapılabilir.
 • Uzun ömürlü ve dayanıklıdır.

Bu makalemizde ise deponuzu yaz sıcaklarında nasıl soğutacağınızı kaleme aldık. Sizlerde size uygun olan tankı bulmak ve kafanıza takılan sorulara yanıt bulmak için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

22 Ağustos 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×