Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Eski Su Depolarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Eski Su Depolarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Eski Su Depolarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Pek çok alanda farklı şekillerde karşımıza çıkan su depoları, bazı durumlarda kullanılamaz hale gelebilirler. Bunun çeşitli sebepleri olur. Kimi su depoları tamir edilemez hale gelir kimisi ise izolasyon çalışması yapılmasına karşın etkili sonuçlar vermez. İşte bu durumda eski su depolarınızı değiştirerek, yeni su deposu satın almalısınız. Peki, eski su depolarınızı nasıl değerlendirebilirsiniz? Bunun farklı yolları var. Şimdi size bu yollardan bahsedeceğiz.

Su Depoları Geri Dönüştürülebilir Mi?

Bir ürünün geri dönüştürülebilmesi için ürünün hazırlandığı malzeme ve bu malzemenin geri dönüştürülebilme özelliğinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer geri dönüştürülebilir malzemeden hazırlanmadıysa, ne yazık ki eski su deponuzu geri dönüşümde kullanmanız mümkün olmayacaktır. Ayrıca bir ürün geri dönüştürülürken, gerçekleştirilen işlemler sonrasında insan sağlığını tehdit edecek unsurların ortaya çıkmaması gerekir. Su depoları sayesinde suyun uzun süre saklanması sağlanacağından, geri dönüşümün suyun yapısına zarar vermemesi en önemli husus olacaktır. 

Eski Su Depoları ile Ne Yapılır?

Polietilen maddesinden yapılan plastik su depoları, hemen her alanda tercih edilebildiğinden, farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. İçme suyu, sulama ve salamura gibi durumlarda tercih edilen su depolarının geri dönüştürülmesi de mümkün. Ancak eski su depolarının tekrar kullanılabilmesi için mutlaka geri dönüştürülebilir özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için de mutlaka alanında uzman ve kaliteli malzemeler kullanan markaları tercih etmelisiniz.
Su depolarının farklı malzemelerden yapılabildiği biliniyor. Bu da kullanılacak alana uygun bir çalışmanın gerçekleştirilmesini sağlıyor. Ancak her üründe olduğu gibi su depolarının da belirli bir ömrünün olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar çeşitli tahribatlarla karşı karşıya kalan su depoları tamir edilebilse de bazı durumlarda artık tamir mümkün olmaz. Çünkü tahrip olmuş su deposunun daha fazla kullanılmaya devam edilmesi, suyun yapısında bozulmaları ortaya çıkaracaktır. Bu durumda da mutlaka yeni bir su deposu temin edilmeli ve suyun sağlıklı şekilde depolandığından emin olunmalıdır.

Eski Su Depoları Nerelerde Kullanılır?

Su depolarının geri dönüştürülmüş malzemeler ile üretilmesi tasvip edilen bir durum olmaz. Ancak eskiyen su depolarının çöpe atılması ve doğayı kirletmesi de beklenemez. İşte bunun için eskimiş su depolarını çeşitli alanlarda kullanabilir, doğayı kirletmesinin önüne geçebilirsiniz. Örneğin eskimiş bir içme suyu deponuz varsa ve artık uzun yıllar kullandığınız için değiştirmek istiyorsanız, onu bahçe sulama işlerinde kullanabilirsiniz. Böylece bitkilerin sulanması sağlanacak, bitki sulamak için depoda biriktirdiğiniz su uzun süre saklanabilecektir.
Su deposunun eski olduğu için kullanılmak istenmemesi, artık görevini yerine getirmediğinden kaynaklanmayabilir. Bazı durumlarda kapasitesi hali hazırda yeterli olmayabilir. İşte böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, daha büyük bir su deposu alsanız da ilgili su deponuzu farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunun güzel bir örneği de salamura içindir. Küçük şişelerde yaprak, zeytin ya da beyaz peynirleri salamurada bekletmek yerine, küçük ama sağlık açısından herhangi bir sorunu olmayan eski su depolarınızı salamurada kullanabilirsiniz. Böylece hem yeni su deponuzda daha fazla su bekletebilir hem de eski su deponuzu salamurada kullanarak geri dönüştürme şansı elde edebilirsiniz.
Eski su depolarını kullanmak için bir diğer yöntem de onları saksı haline getirmektir. Eğer geniş kapaklı bir su deposu değilse üst bölümünü yeterli büyüklükte keserek, betonarme yerde bile bitki yetiştirebilirsiniz. Böylece su deponuzu geri dönüştürerek çürümesine engel olabilirsiniz.
2 tonluk su deposu ya da daha büyük su depoları, uzun yıllar kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerekebilir. Her ne kadar belirli aralıklarla su deposu izolasyonu yapılsa da bu yeterli olmayabilir. İşte böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, eski su depolarınızı yiyecek depolamak için kullanma şansına sahipsiniz. Böylece sizin için yeterli olmayan su depolarınızı farklı alanlarda kullanmış olursunuz.

Su Depolarında En Çok Hangi Malzeme Kullanılır?

Su deposu denince akla ilk olarak plastik su depoları geliyor. Bu tür depolar kolay temizlenme, hızlı izolasyon yapılma ve kolay taşınabilme gibi avantajları bünyesinde barındırdığından, pek çok alanda sıklıkla tercih ediliyor. İşte size bu avantajları sağlayacak plastik su depolarının hammaddesi polietilendir. Bu madde sayesinde dayanıklı ve sağlığa zarar vermeyecek su depoları oluşturulmakta, içerisinde uzun yıllar güvenle su depolanabilmektedir.
Polyester de su depolarının üretiminde kullanılan maddelerden bir tanesidir. Kullanım alanları neredeyse aynıdır. Her ikisi de uzun ömürlü depoların üretilmesini sağlar ve hem kapalı hem de açık alanlarda kullanılabilir. Güneş ışınlarına karşı dayanıklılığı yüksek olduğundan, içerisindeki suyu korur ve dış etkenlere maruz kalmasını önler. Ayrıca betonarme vb. depolara göre daha uygun fiyatlı olduğundan sıklıkla tercih edilmektedir.
Eski su depolarınızı nasıl değerlendirebilirsiniz? sorusuna kapsamlı bir cevap vermeye çalıştık. Siz de tedbirli olmak ve su ihtiyacını kesinti olsa da karşılamaya devam etmek için kullandığınız su depolarınızı değiştirmek isterseniz, Karmod Plastik’in güçlendirilmiş, sağlığa uygun, kaliteli ve temizlemeye uygun olan su depolarını tercih edebilirsiniz. Süreci öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

01 Mart 2023
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×