Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Karavanların Vazgeçilmezi Su Deposu Hakkında 5 Önemli Bilgi

Karavanların Vazgeçilmezi Su Deposu Hakkında 5 Önemli Bilgi

Karavanların Vazgeçilmezi Su Deposu Hakkında 5 Önemli Bilgi

Tatil ihtiyacımızı karşılamak, farklı bir deneyim elde edip, dilediğimiz destinasyonda dilediğimiz yerde konaklamak istersek, karavan bizim için en özel seçenek olacak. Ancak karavanın sahip olduğu avantajlar kadar ortaya çıkardığı dezavantajlar da var. Yeterli su kullanamamak bunlardan bir tanesi. Çünkü karavanlarda kullanılan su, karavan içerisindeki su deposundan sağlanıyor. Doğru ya da yeterli su deposu olmazsa da ne yazık ki susuzluk sorunu ile karşı karşıya kalınıyor. Peki, karavanların vazgeçilmezi su deposu hakkında 5 önemli bilgi nedir? Şimdi bu konunun çeşitli detaylarından bahsedeceğiz.

Karavanlarda Su Kullanımı Nasıl Olur?

Mobil ev olarak da adlandırılan karavanlar, bir noktaya bağlı kalmadan tatil yapmak isteyenlerin en önemli tercihi. Ancak karavan olduğundan, suyun kullanımı dikkat çeker. Çünkü su belirli bir yerden sınırsız olarak gelmeyeceğinden, suyun bir depo aracılığı ile musluk ve bataryalara aktarılması gerekir. O halde karavanlarda su kullanımı nasıl olur?

  • Karavan içerisinde mutfak ve içme suyu gibi alanlarda kullanılacak tatlı su deposu sayesinde günlük ihtiyaç duyulan tatlı su sağlanır. Ayrıca bu su tuvaletlerde de kullanılır.
  • Banyo ve lavaboda kullanılan kirli su ise farklı bir depoya aktarılır ve orada birikir.
  • Tuvalette kullanılan pis su ise ayrı bir su deposunda toplanarak, daha sonra boşaltılır.

Karavanlarda su kullanımı ve kirli suların depolanması yukarıdaki gibi olacaktır. Bu nedenle sahip olduğunuz karavanların ilgili tüm su depolarına sahip olduğundan emin olmalı, ona göre bir düzenleme gerçekleştirmelisiniz.

Karavanlarda Su Depoları Hakkında 5 Önemli Bilgi

Konaklayabileceğiniz, yemek yiyip günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz şekilde tasarlanmış olan karavanlar, tatil esnasında tatilseverlere onlarca farklı olanak sunmaktadır. Böylece bir kaplumbağa misali evinizi yanınızda taşıyarak, dilediğiniz noktada dilediğiniz kadar konaklayabileceksiniz. Ancak karavan deyip de geçmemek gerek. Çünkü pek çok ihtiyacın dikkatli şekilde karşılanması gerekir. Su da bunlardan bir tanesidir. Su depoları sayesinde bu ihtiyaç karşılanacaktır. Ancak su deposu hakkında önemli detaylar bulunuyor. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Üretim Malzemesi

Karavanlar için en önemli ihtiyaç temiz su olduğundan, mutfak ve içme suyunda kullanılması için doğru malzeme ile üretilen su depolarını tercih etmelisiniz. Polietilen ise bu süreçte en önemlisi. Böylece su depoları hijyen açısından gerekli düzenlemelere sahip olacak, dış etkenlere karşı dayanıklılığı sağlanacaktır. Polietilen dışında ön planda olan diğer malzeme ise polyesterdir. Plastik su depolarında en fazla tercih edilen maddeler olarak gösterilebilir. Ancak bu malzemeler her ne kadar önemli olsa da uzman bir firmadan destek almadığınız sürece beklediğiniz performansı elde edemeyebilirsiniz.

Karavan İçin Uygunluk

Her su deposu karavan için uygun olmaz. Bu nedenle mutlaka karavanlarda kullanılabilecek su depolarının tercih edilmesi gerekir. Aksi durumda hem karavan içerisine sığmayacak hem de yeterli verimi almanız engellenecektir. Ayrıca karavanlarda su depolarının yerleştirilebileceği özel alanlar bulunur. Bu alanlara yerleştirilen su depoları, tüm alanlara eşit uzaklıkta olacağından suya ulaşmak da bir o kadar kolay olur.

Hacim ve Kapasite

Karavanın büyüklüğüne uygun bir su deposu seçmezseniz, su deposu alanına sığmayacak ve bu durum maddi ya da manevi çeşitli olumsuzlukları ortaya çıkaracaktır. Ayrıca karavanın büyüklüğü, tatil süresi ve kaç kişinin bulunduğu gibi faktörlere dikkat edilerek uygun kapasitede su deposunun tercih edilmesi gerekir. Örneğin bazı karavanlarda 1 tonluk su deposu seyahat boyunca yeterli olabilir. Ancak bazılarında 2 ton ya da daha üzeri su depoları gerekebilir.

Hijyen

Su uzun süre deponun içerisinde kalacağı için mutlaka deponun hijyen kurallarına uygun olması gerekir. Aksi durumda depodaki suda yosunlaşma ve çamurlaşma gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. İşte bu sebeple en çok tercih edilen, polietilen plastik su depolarıdır. İlgili su depoları hijyen kurallarına uygun hazırlandığından, temizlik son derece kolay şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Aksi durumda kullanmakta olduğunuz suyu depodan tahliye etmeniz ya da deponuzu değiştirmeniz gerekebilir.

Musluk Taktırmak

Plastik su depolarının en önemli özellikleri kolay temizlenebilir, hafif ve kaliteli olmasıdır. Bunun dışında farklı pek çok avantajından söz etmek de mümkün. Ancak bazı durumlarda suyun musluktan akmasını bekleyemeyiz ya da farklı bir ihtiyaç için depodan su almamız gerekebilir. İşte böyle bir durumda depoya musluk taktırmak dikkat çeker. Kolayca gerçekleştirilen bu işlem sayesinde depodan dilediğiniz zaman ve dilediğiniz miktarda su alabilir, ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Musluk takma işlemini depoya su doldurmadan önce yapmanız gerektiğini de unutmamalısınız.
Sizin için hazırladığımız bu içerikte “Karavanların Vazgeçilmezi Su Deposu Hakkında 5 Önemli Bilgi” konusundan tüm detayları ile bahsetmeye çalıştık. Karmod Plastik ise bu süreçte sizin yanınızda yer alarak, kaliteden ödün vermeden su deposu üretimi gerçekleştirdiğinden, güvenle tercih edebilirsiniz. Ayrıca su deposu üretiminde polietilen ve polyester malzemeleri kullanıldığından, suyun hijyeni de korunmuş olacaktır. Siz de konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve hizmet talebinizi iletmek isterseniz hemen Karmod Plastik ekibi ile iletişime geçebilir ve süreci yetkililerden öğrenebilirsiniz.

02 Mart 2023
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×