Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Müstakil Evler İçin En Doğru Su Deposu Seçim Rehberi

Müstakil Evler İçin En Doğru Su Deposu Seçim Rehberi

Son dönemlerde, sanayilerde ve pek çok alanda faaliyet gösteren üretim yapan markalar tarafından su deposu kullanılmaktadır. Kimyasal veya gıda fark etmeksizin veya katı veya sıvı fark etmeksizin içeriklerin depolandığı, muhafaza edildiği, içeriklerin bir yerden farklı bir yere sevk edilmesine imkan tanıyan, ihtiyaç duyulduğunda içeriğin tahliye edilerek kullanılmasını sağlayan araçlardır.

Günümüzde evlerimizde de pek çok amaç doğrultusunda depolar kullanılmaktadır. Kırsal alanlarda bulunan müstakil evlerde genellikle tarım ilacı, hayvan yemi, ürünleri sulamak için su depolaması yapılmaktadır. Bunların yanı sıra şehir içerisindeki müstakil evlerde de turşu depoları ve yağmur suyu toplama sistemleri kurmak için bu depolar tercih edilmektedir. Müstakil evleri odak noktamıza alarak depoların kullanımını mercek altına aldığımızda, aşağıdaki bilgilendirmeleri takip ederek depo seçimi yapabilirsiniz.

1) Polietilen Su Depoları Müstakil Evler İçin Uygun Mu?

Polietilen depolar, ekonomik fiyatları ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu hammadde gıdaya uygunluğu ile popüler hale gelmiştir. Polietilenin gıdaya uygunluğu uluslararası seviyede kabul edilmiştir. Bu sebepten ötürü bu malzeme kullanılarak gıdaya teması bulunan pek çok ürün üretilmektedir. Hem hafif olması hemde uygun fiyatlı olması sayesinde pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra diğer depolara göre oldukça ağırlık bakımından hafiftir. Yağmur suyu toplama sistemleri üzerinde kullanmak için en ideal depolardır. Ayrıca içerisinde farklı gıdaların depolamasını da gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

2) Polyester Su Depoları Müstakil Evler İçin Uygun Mu?

Polyester kullanılarak üretilen depolar, kimyasal dayanıklılıkları ile popüler olmuştur. Kimyasal dayanıklılığı üretim şeklinden ve kullanılan hammaddeler sayesinde sağlanmaktadır. Ayrıca üretim şekli sayesinde yerinde montaj özelliği kazanmıştır. Üretim şekli ise polyester reçine ve cam elyafın birleştirilmesi ile elde edilen ana malzemenin özel yapıştırıcılar kullanılarak birleştirilmesi sonucunda oluşturulmaktadır. Öte yandan bu üretim şekli sayesinde 100 ton hacme kadar büyük depolar üretilebilmektedir. Müstakil ev kullanımında ise bazı evlerde kullanılan depolardır. 

3) Paslanmaz Su Depoları Müstakil Evler İçin Uygun Mu?

Paslanmaz çelik kullanılarak üretilen depolar, sağlamlıkları ile bilinir. Paslanmaz çeliğin sert yapısı sayesinde kullanıcılar tarafından sağlam olarak nitelendirilir. Paslanmaz çelik ayrıca yalıtkan bir malzemedir. Bu depoların içerisine hiç bir şekilde ışık giremez. Bu özelliği sayesinde mikrobiyoloji alanında da oldukça fazla kullanımı mevcuttur. Müstakil ev kullanımına baktığımızda ise tıpkı polietilen tanklar gibi bu depolarında oldukça fazla kullanımı mevcuttur.

4) Ebat Seçimi

Müstakil evlerde ebat seçimi oldukça önemlidir. Çünkü müstakil evlerde depolama ihtiyacı bellidir. Fakat bu ihtiyaçlar doğrultusunda ebat seçimi yanlış yapılabiliyor. Her zaman ihtiyacınız ne olursa olsun, ihtayacınız bulunan ebatın biraz fazlasını almanız gerekir. Çünkü ihtiyacınız bulunan miktar en üst miktardır. İhtiyacınız olan miktar zaman içerisinde artabileceğini göz önünde bulundurarak biraz büyük bir ebatta depo satın almanız önerilmektedir. Bu hususta polietilen tanklarda en fazla 25.000 litre kapasiteye kadar ebat çeşitliliği bulunurken, polyester ve paslanmaz çelikten üretilen tankların ise 100 tona kadar ebat çeşitliliği bulunmaktadır. Bu hususta büyük ebattaki depolara ihtiyacınız bulunuyorsa polyester ve paslanmaz çelik, daha düşük hacimlerde depolara ihtiyacınız bulunuyorsa polietilen tankları tercih etmelisiniz.

5) Su Depolarının Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bu depolardan bazılarının gıdaya uygunluğu bulunmaktadır. Bu uygunluğa dikkat ederek gıda depolaması yapılması önerilir. Bu hususta tüm depolama ürünlerinin de birbirlerine nazaran üstün özellikleri bulunduğu gibi ortak özellikleri de bulunmaktadır. En büyük ortak özelliklerine ise herhangi bir renk paletinde üretilmesini verebiliriz. Bu sayede ışık yalıtımı arttığı gibi farklı içeriklerin daha rahat kategorize edilmesi sağlanmaktadır. Örneğin 1 tonluk su deposu gibi ürünleri farklı farklı renklerde satın alarak içerisinde farklı içerikler depolayabilirsiniz. Depolama ürünlerinin ortak özelliklerine bir diğer örnek ise UV yalıtımdır. Özellikle gıda depolaması için bu özellik oldukça önemlidir. Çünkü içerisine zararlı ışınları almayan depoların içerisinde zararlı bakteriler ve parazitler oluşamaz. Gıda depolamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta çalışma ısı oranıdır. Bu oran sayesinde sıcak içerikler hemen depolanabilmektedir. Bu hususta polietilen kullanılarak üretilen tankların elli derece, polyester kullanılarak üretilen tankların altmış derece, paslanmaz çelik kullanılarak üretilen tankların ise seksen derecedir. Bu yüksek oran sayesinde içerikleri istediğiniz sıcaklıklarda depolayabilirsiniz. Sizlerde müstakil evlerinizde kullanmak üzere bir depo satın almak veya bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

29 Eylül 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×