Çağrı Merkezi 444 55 60

Su Deposuna Şamandıra Nasıl Bağlanır?

Günümüzde insanlar pek çok farklı amaçlar doğrultusunda farklı farklı nesneler kullanmaktadır. Bu hususta su deposu modelleri de oldukça fazla kullanılmaktadır. Fakat bilmelisiniz ki, depolama ürünleri kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinde, insanlar her zaman ihtiyaç fazlası olarak temin ettikleri gıdaları depolamanın yollarını aramışlardır ve o yollardan bir tanesi de depolamaktır. 

Çok eskiden kuyularda bir depolama yöntemiydi fakat teknoloji geliştikçe içi görünmeyen depolar her alanda kullanılmaya başlandı. Bu depolara örnek olarak otomobillerimizde bulunan yakıt tankları verilebilir. Yakıt tanklarının içerisi görülmez bu sebepten ötürü depo içerisinde şamandıra bulunmaktadır. Depoların genel olarak kullanım amaçlarına baktığımızda ise herhangi bir içeriğin dış çevre ve mevsim koşullarından korunması amacıyla depolanması, isteniyorsa içeriğin bir yerden farklı bir yere sevk edilmesine imkan tanıyan, ihtiyaç duyulduğunda ise içeriğin tahliye vanası aracılığı ile tahliye edilmesini sağlayan araçlardır.

Şamandıraların genel olarak kullanım amacı, kullanılmış olduğu deponun içerisinde kalan sıvının yüzdesel olarak gösterilmesini sağlamaktadır. Peki şamandıralar en çok nerelerde kullanılır ve satın aldığınız depolama ürünlerinize nasıl şamandıra yerleştirebilirsiniz? Hepsini sizler için araştırdık ve derledik.

Şamandıra En Çok Nerelerde Kullanılır ve Montajı Nasıl Yapılır?

Şamandıralar günümüzde oldukça teknolojik bir hale gelmiş durumdadır. Bu hususta şamandıralar hem depo dolumunda hemde depo boşaltımında kullanılabilmektedir. Aslında polietilen ve polyester kullanılarak imal edilen depoların dışarıdan bakıldığında içerisindeki sıvının ne kadar kaldığı açıkça görülebilir fakat bazı sistemlerde şamandıra kullanmak gerekmektedir çünkü depolama ürünü bir yerde sabit olarak kalmak zorundadır. Bu tarz alanlar genellikle karavan ve yatlarda olabiliyor. Bu hususta dijital göstergeye sahip şamandıralar kullanılabiliyor. 

Çok önceden şamandıra sistemleri daha çok pnömatik olarak çalışırlardı fakat bu sistem çok çabuk bozulabiliyordu ve yaptırılabilmesi de oldukça zordu. Bu açıdan elektronik ve hidroforlu şamandıralar oldukça fazla kullanılmaktadır. Böylece depolama ürünü hem dolum hemde boşaltım açısından kullanılabilmektedir. Keza bizlerde şamandıralara dolum ve boşaltım olmak üzere iki farklı kategoride ele alacağız.

1) Depo Dolumu

Şamandıralar, basit bir tabirde deponun doldurulması amacıyla da kullanılmaktadır. Depodaki su durumunu anlık olarak görebilmemize olanak tanır. Bazı şamandıra sistemlerinde ise otomatik olarak deponun dolumu sağlanabilir ve depo tam olarak dolduğunda kontak verip pompayı durdurur. Aynı şekilde depo içerisindeki su tamamen boşaldığında ise yine kontak verip pompanın çalışmasını sağlar ve böylece depoyu otomatik olarak doldurur. Manuel kısmında ise şamandıraya bağlı gösterge panelinden deponun doluluk oranını takip edebilirsiniz.

2) Depo Boşaltımı

Şamandıranın en temel kullanım amacı deponun içerisinde bulunan içeriğin miktarını görmektir. Dolum işleminde anlatmış olduğumuz pompa ve hidroforları sistemleri deponun içerisindeki suyun tamamen boşaltımını sağlamaktadır. Bu sanayilerde yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Pompa ve hidroforların susuz çalışmaları önerilmeyen bir kullanım şeklidir. Bu şekilde kullanılması halinde madden ağır arızalara yol açabilirler. Üzerinde seviye göstergeleri olmayan tüm pompalar ve hidroforlar susuz çalışmaya karşı koruma altında olsalar da uzmanlar bu şekilde kullanım yapılmaması yönünde uyarmaktadırlar. alınmalıdır.   

Şamandıralar pek çok depolama ürününde kullanılabilmektedir. Fakat daha çok 1 tonluk su deposu ve üstü modellerde kullanılmaktadır. Depolama ürününün hacmi arttıkça şamandıraya olan ihtiyaç artacaktır. Bazı modeller, büyüdükçe kapak kısmına ulaşım sağlanabilmesi açısından merdiven desteği eklenmektedir. Ayrıca tüm ürünler farklı farklı ebatlarda üretilmektedir ki farklı ihtiyaçlara çözüm olabilsin.

Bu hususta ebat çeşitliliği 50 litrelerden başlayarak 100 tona kadar çıkabilmektedir. Şamandıra kullanımı ise her tarz depoya uygundur. Tasarımları bazında seçim yaparak herhangi bir ürünü satın alabilirsiniz. Sizlerde üstün teknolojilerde üretilmiş depolama ürünleri satın almak istiyorsanız, modelleri web sitemizden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

16 Kasım 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×