Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Yağmur Hasadı İçin Çatıya Su Deposu Nasıl Bağlanır?

Yağmur Hasadı İçin Çatıya Su Deposu Nasıl Bağlanır?

Yağmur Hasadı İçin Çatıya Su Deposu Nasıl Bağlanır?

Yaşamın sürdürülebilmesi için en önemli kaynaklardan bir tanesi de sudur. Oksijen ve su bir gezegende yaşam varlığı aranması için yeterli kaynaklardır. Yağmur hasadı da üzerinde yaşadığımız gezegenimizde var olan suyun gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılmasını sağlayan sistemlerdir. Bu hususta 1 tonluk su deposu modelleri oldukça fazla kullanılmaktadır. Yağmur hasadı sistemleri dünya genelinde çoğu ülkede kullanılmaktadır. Bu sistemleri basit ve kapsamlı olarak iki şekilde kurulabilmektedir. Bazı ülkelerdeki kurulum kapsamlı olsa da çoğunlukla basit sistemler olarak kurulmaktadır.

Yağmur hasadı sistemleri oldukça basit bir şekilde kurulmaktadır. Hemen hemen herkes bu sistemleri kurarak kullanabilmektedir. Kurulum aşamalarına baktığımızda ise kapsamlı sistemlerde ters şemsiye şeklinde yağmur toplama alanları bulunmaktadır. Basit sistemlerde ise bu alan evlerimizin çatıları olmaktadır. Bundan sonraki sistem toplanan yağmur suyunu aktaran, yağmur aktarma kanallarından oluşmaktadır. Yağmur aktarma kanalları basit sistemlerde çatılara bağlanan saçaklar ve bu saçaklara dolan suları sokağa tahliye eden borulardır. Son olarak toplanan ve aktarılan yağmur sularının toplandığı ve muhafaza edildiği depolama alanlarıdır. Bu kapsamda sizlerde depolama ürünlerinden satın alıp, sokağa tahliye olan boruya bağlayarak bu sistemleri basit kapsamda kurmuş olursunuz. Yağmur hacmine göre depolama ürünü seçilebilir. 

Yağmur Hasadı Sistemleri Neden Önemlidir?

Yağmur hasadı sistemleri farklı kullanım amaçları doğrultusunda kurulabilmektedir. Temel olarak bu sistemler, gelecek nesillere temiz su kaynakları aktarmak için kurulmaktadır. Zira bilim insanlarının su ve artan nüfus üzerinde yaptıkları araştırmalar sonucunda büyük metropollerde su sıkıntısı yaşanacağını ön görmüşlerdir. 

Su sıkıntısı yaşama olasılığı olan şehirler arasında İstanbul’da bulunmaktadır. Keza İstanbul’un tarihine baktığımızda dahi su sıkıntısı yaşandığı açıkça görülmektedir. Bilim insanlarının yaptığı uyarılar sonucunda Sydney Örnek gösterilecek şekilde önlem almış ve şehrin belirli noktalarına yağmur hasat sistemleri kurmuşlardır. Sydney için yaşama olasılığı olan su sıkıntısı çok daha ileri tarihe ertelenmiştir. Günümüzde hali hazırda su sıkıntısı yaşayan bir metropolde bulunmaktadır. Söz konusu su sorunu ile yüzleşen kent Güney Afrika’da bulunan Cape Town şehridir. Şehirde su sorunu oldukça uzun süredir devam etmekte olduğu için yerel halk bu duruma alışmış durumda ve sahip oldukları su kaynaklarını birkaç kez kullanmak zorunda kalıyorlar. Şehri ziyaret eden turistlere ise su kısıtlaması yapılmıyor fakat suyun idareli kullanmaları hususunda ricalar yapılmaktadır. 

Ülkemizde Yağmur Suyu Hasadı Sistemleri İçin Hangi Depolar Kullanılmaktadır?

İnsanlar yağmur hasadı sistemlerini su faturasından tasarruf etmek amacıyla kurabilmektedir. Bu hususta su deposu modellerinin kullanımı da oldukça artmıştır. Ülkemizde özellikle polietilen kullanılarak üretilen depoların kullanımı oldukça artmıştır. Çünkü bu tarz depolama ürünleri oldukça ekonomik fiyatlardan satılmakta ve oldukça kullanışlıdır. Ayrıca gıda temasına uygun yapısı bulunmaktadır. 

Sizlerde su faturanızdan tasarruf sağlamak için yağmur hasadı sistemi kurabilirsiniz. Bu sistemlerden elde ettiğiniz suyu temizlik yapmak veya içmek amaçları doğrultusunda kullanabilirsiniz. Yalnız içmek amaçlı kullanılan suların direkt olarak içilmesi önerilmez. Bir arıtma cihazı ile arıtılması gerekmektedir. Sizlerde bu sistemlerden kurmak isterseniz, en kaliteli depolama ürünlerini web sitemiz aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

14 Aralık 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×