Çağrı Merkezi 444 55 60
  • Su Deposu
  • Blog
  • Deponuzun Kimyasal Depolamaya Uygunluğunu Gösteren Kriterler Nelerdir?

Deponuzun Kimyasal Depolamaya Uygunluğunu Gösteren Kriterler Nelerdir?

Günlük hayatın içerisinde çevremizde pek çok nesne görmekteyiz. Bu nesnelerden bir tanesi de 3 tonluk su deposu modelleri olabilir. Hiç dikkat ettiniz mi, bu depoların son zamanlardaki kullanımı oldukça artmıştır. Özellikle sanayilerde ve üretim yapılan fabrikalarda bu depoların kullanımı artmaya başlamıştır. Gıda üretimi yapan fabrikaların polietilen kullanılarak üretilen tankları kullanmalarını önermekteyiz. Çünkü polietilen kullanılarak üretilen tanklar en ekonomik fiyat etiketine sahipken, oldukça hafif yapısı bulunmaktadır. 

Gıda üretiminin yanı sıra, ülkemizde kimyasal üretimde oldukça fazladır. Fakat kimyasal denilince akla asit türeci tehlikeli içerikler gelmektedir. Fakat deterjan veya bazı kimyevi hammaddeler gibi içerikler kimyasal kategorisine girmektedir. Kimyasal depolamada tehlikeli içeriklerin tepkimeye girdiği maddeler oldukça önem arz eder. Bu hususta kimyasal bir depolama yapmak için depo satın almak isterseniz, aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir.

1) Çalışma Isı Oranı

Kimyasal depolama hususunda depoların çalışma ısı oranları oldukça önem arz eder. Çünkü bazı içerikler açığa ısı çıkarmaktadır. Kimyasalların yanı sıra gıda depolanmasında da sıcak içeriklerin depolanması hususunda çalışma ısı oranı önem arz eder. Depoların çalışma ısı oranları imal edildiği hammaddeleri bazında belirlenmektedir. Bu hususta polietilen tankların çalışma ısı oranları en fazla elli derece, polyester tankların çalışma ısı oranı en fazla altmış derece, paslanmaz çelik tankların çalışma ısı oranı en fazla seksen derecedir. En yüksek çalışma ısı oranına sahip tanklar paslanmaz çelikten imal edilen tanklardır. Seksen derece suyun kaynama noktası olan yüz dereceye yakın bir değerdir. 

2) Hammadde Özelliği

Depolar polietilen, polyester, paslanmaz çelik olmak üzere üç farklı hammadde ile üretilir. Bu hammaddelerin kendilerine özgü üstünlükleri bulunmaktadır. Bu üstünlüklerden bazıları kimyasal dayanıklılıktır. Polyester tanklar kimyasal dayanıklılıkları ile ön plana çıkar. Çünkü polyester kullanılarak üretilen tankların, üretimi esnasında kimyasal dayanıklılığı artırmak amacıyla izoftalik ve epoksi esaslı vinilester reçine kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü kimyasal içeriklerin üretildiği her fabrikada bu depolardan görülmektedir.

3) UV Yalıtımı

UV yalıtım, sadece kimyasal depolama değil, hemen hemen her içerik için önem arz eder. Zararlı ışınları içerisine alan depoların içerisinde bazı zararlı parazitler ve mantarlar oluşabilmektedir. Bu hususta UV yalıtım, içeriğin sağlığı açısından önem arz eder. Depoların UV yalıtım özellikleri hammaddelerinden gelir. Kaliteli hammaddeler ile üretilen tanklar, zararlı ışınlara karşı korunaklı şekilde üretilir. Ayrıca bu tanklar istenilen herhangi bir renkte üretilmektedir. Bu hususta renkle depolar zararlı ışınların yanı sıra içeriye giren normal ışık seviyesini de oldukça düşürmektedir.

4) Üretim Şekli

Depoların, üretim şeklinden dolayı, kullanıcısına sağladığı bazı avantajlar bulunmaktadır. Bu hususta en önemli avantaj yerinde montaj özelliğidir. Büyük hacme sahip depoların kapı tarzı yerlerden geçmesi zor olduğundan dolayı, büyük hacme sahip depolar yerinde montaj yapılarak üretilir. Yerinde montaj yapılan depolar ise paslanmaz çelik ve polyester tanklar olmak üzere iki adettir. Bu avantaja sahip olmayan polietilen tanklar ise tek parça halinde üretilmektedir. Depo tasarımı ve deponun ebatı özelinde hazırlanan kalıplara polietilen dökülerek sıkıştırılır. Sıkıştırılan depo çıkarıldığında tek parça halinde olur. Çapakları temizlenerek depo satışa hazır hale getirilir. Bu hususta makine gücü kullanıldığından ötürü yerinde montaj yapılamamaktadır. Polyester tanklar, polyester reçine ve cam elyaf kullanılarak birleştirilmektedir. Paslanmaz çelikten üretilen tanklar ise çeliğin argon kaynağı ile birleştirilmesi sonucunda üretilmektedir.

5) Nakliye

Nakliye hususu, hammadde üreticileri için oldukça önemlidir. Çoğu üretici, ürettikleri yarı mamül veya hammaddeleri bu depolar içerisinde satmakta ve alıcısına sevk etmektedir. Özellikle 1 tonluk su deposu modelleri içerisinde hammadde nakliyesi oldukça fazla yapılmaktadır. Bu hususta ebat çeşitliliği de önemlidir fakat nakliyeye kolaylık sağlaması da oldukça önem arz eder. Kimyasal dayanıklılık hususunda olduğu gibi nakliyesi kolay olan depolar arasında polyester tanklar oldukça ön plana çıkmaktadır. Özellikle yatak tasarıma sahip depolar, nakliye konusunda oldukça rahat olabilir.

6) Ebat Çeşitliliği

Ebat çeşitliliği de kimyasal depolama hususunda önem arz etmektedir. Çünkü temizlik malzemeleri hariç tutularak üretilen çoğu kimyevi malzeme hammadde veya yarı mamuldür. Özellikle yarı mamül gibi bu tarz malzemeler reçete usulü ile üretilmektedir. Her malzemenin gramaj özellikleri oldukça önem arz ettiğinden ötürü depoların ebat çeşitliliği kullanıcılarını cezbeder. Sizlerde kullanıcısına pek çok faydası bulunan bu ürünlerden satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

30 Eylül 2022
×
Sepetinizde şuan {{ basketItems.length }} ürün var.
Product Image
{{ item.piece }}
×